Znamy już Mistrzów Ortografii Miasta i Gminy Siewierz !

ortografia

8 kwietnia 2014 roku w Zespole Szkół w Siewierzu odbyło się V Gminne Dyktando Ekologiczne. Wzięli w nim udział mistrzowie ortografii ze szkół podstawowych, gimnazjów  Miasta i Gminy Siewierz oraz najlepsi uczniowie miejscowego  liceum. Przed napisaniem dyktanda uczniowie obejrzeli występ artystyczny, na który złożyły się wiersze, fragmenty prozy i pięknie zaprezentowane popisy wokalne. Otuchy uczestnikom konkursu dodawała także obecność Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Pana Zdzisława Banasia. Pan Burmistrz w kilku słowach podkreślił znaczenie rywalizacji w życiu każdego człowieka jak również znaczenie kształtowania świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży. Dodał, że każda forma  zdobywania umiejętności, np.  ortograficznych, językowych czy przyrodniczych  jest wyzwaniem, którego warto się podejmować.

Gminne Dyktando Ekologiczne przebiega w dwóch etapach. Pierwszy etap przeprowadzany jest w macierzystych szkołach. W jego wyniku nauczyciele poloniści wyłaniają po troje mistrzów ortografii szkoły podstawowej i gimnazjum. Etap finałowy ma za zadanie wyłonienie mistrzów ortografii Gminy Siewierz. W tegorocznej edycji konkursu ortograficznego wzięło udział 36 uczestników. Mieli oni do pokonania  zawiłości polskiej pisowni, które pojawiły się w tegorocznych dyktandach inspirowanych  tekstami dr Danuty Krzyżyk i prof. Andrzeja Markowskiego.

Najwięcej trudności przysporzyło licealistom napisanie wyrazów powszechnie znanych, np. minishow, Facebook, wygooglować, miszmasz. Gimnazjaliści zmagali się z herbarzem, a także Cherubinem, obieżyświatem i nielubianą gżegżółką. Najmniej błędów popełnili uczniowie szkół podstawowych. Dla niech  chrząszcze, wszystkożerne trzmiele, a nawet pierzaste paprocie i hordy złośliwych owadów nie były straszne. Ostatecznie po wnikliwej poprawie dyktand komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. Zostali nimi:

-  w kategorii szkół podstawowych;

I miejsce – Bartosz Łach

II miejsce – Klaudia Kieras

III miejsce – Natalia Boroń

- w kategorii uczniów gimnazjów;

I miejsce – Patrycja Nieszporek

II miejsce – Karolina Bendkowska

III miejsce – Anna Godecka

- w kategorii uczniowie liceum;

I miejsce – Magalena Ściślicka

II miejsce – Łukasz Kaczmarek

III miejsce – Malwina Swoboda.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe, ufundowane przez Górnicze Zakłady Dolomitowe S.A. w Siewierzu. Natomiast mistrzowie ortografii Gminy Siewierz otrzymają nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz podczas Gminnej Konferencji Ekologicznej Dzieci i Młodzieży.

natlia ortografia