VII Gminne Dyktando Ekologiczne

20160421_122233   20160421_122300

21 kwietnia 2016 roku w Zespole Szkół w Siewierzu odbył się finał VII Gminnego Dyktanda Ekologicznego, które jest organizowane w ramach Gminnej Konferencji Ekologicznej Młodzieży z okazji Dnia Ziemi. W tym roku do etapu finałowego Dyktanda zakwalifikowało się 33   uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów Miasta i Gminy Siewierz oraz najlepsi uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Siewierzu.

Przez siedem lat o zaszczytny tytuł Mistrza Ortografii Miasta i Gminy Siewierz rywalizowało 250 uczestników. Niestety nikomu do tej pory nie udało się napisać dyktanda bezbłędnie. W tym roku na przeszkodzie stanęły kuriozalne teksty dyktand, w których królowały wyrazy z trudnościami ortograficznymi dotyczącymi pisowni wyrazów z rz, ż, ó, u, ch, h. Uczniowie gimnazjum w dyktandzie pt. „Nad brzegami szemrzącego strumyka” zmierzyli się między innymi z pisownią następujących zdań:

W owych minijeziorkach tworzących niby wiraże, pod kożuchem rzęsy  przemykały ziemno-wodne, czupurne piżmaki, szukające świeżego żeru. Wynurzywszy się na moment, spoglądały na różnobarwne jaszczurki, które wygrzewały się na przybrzeżnych kamykach. Spłoszone nieopatrznym szelestem chybko zapuszczały się w gąszcz jeżyn, gdzie również schowały się krótkonogie przepiórki i chwacki jerzyk.

O wiele trudniej było licealistom, którzy zmagali się z „ Komisarzem, ekologią i sztuką”W tekście dyktanda natknęli się  na megaharówki i hiperupokorzenia, iPhone’a bez SIM-locka i z wi-fi (Wi-Fi), czy superprzyjaciółkę Giocondę, chałturzącą za półdarmo w Luwrze.

Podobnie jak w roku ubiegłym najlepiej z dyktandem poradzili sobie uczniowie szkół podstawowych. W dyktandzie pt. „Wiosenne przebudzenie” główna bohaterka, Emilia, zastanawia się:

Kto wymyśla te ortograficzne historie? Na pewno jakiś sadysta – polonista, dręczyciel młodzieży, wyżywający się na przekór wszystkim humanistycznym ideałom. To haniebne i barbarzyńskie, tak znęcać się nad niewinnymi istotami, jakimi są uczniowie!   

Komisja Konkursowa w składzie:  Joanna Krzykawska – przewodnicząca Komisji Oświatowej Miasta i Gminy Siewierz, Elżbieta Horbatowska – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Siewierzu, Bożena Kańtoch – nauczyciel języka polskiego Zespołu Szkół w Brudzowicach, Aneta Bednarz – nauczyciel języka polskiego Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu, Agnieszka Łaszczyca i Agnieszka Sularz – polonistki
z Zespołu Szkół w Siewierzu, Aleksandra Buła – nauczyciel Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Żelisławicach oraz Małgorzata Sikora – nauczyciel Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wojkowicach Kościelnych   po burzliwych obradach i skrupulatnym sprawdzeniu dyktand przyznała następujące miejsca:

  • w kategorii szkół podstawowych:

I  miejsce   Mateusz Baprowski – Zespół Szkół  w Siewierzu

II miejsce Marianna Kondas -  Zespół Szkolno – Przedszkolny w Wojkowicach Kościelnych

III miejsce  ex aequo – Katarzyna Nawrot – Zespół Szkół w Siewierzu

Mateusz Maliszewski Szkoła Podstawowa nr 2 w Siewierzu

  • w kategorii uczniów gimnazjów;

I miejsce Ewelina Fira - Zespół Szkół w Siewierzu

II miejsce Mateusz Kopczyński – Zespół Szkolno – Przedszkolny w Wojkowicach Kościelnych

III miejsce Alicja Burzyńska - Zespół Szkół w Siewierzu

  • w kategorii uczniów liceum;

I miejsce Magdalena Nowak

II miejsce Weronika Gosz

Podsumowania VII Gminnego Dyktanda Ekologicznego dokonała pani Jolanta Tomsia, która od siedmiu lat zajmuje się przygotowaniem tej gminnej klasówki. Podziękowała wszystkim uczestnikom i jednocześnie pogratulowała odwagi w pokonywaniu zawiłości polskiej ortografii. Natomiast pani Katarzyna Nowak, wicedyrektor Zespołu Szkół w Siewierzu
i  przewodnicząca Towarzystwa Ekologicznego „Wawrzynek” ogłosiła wyniki, wręczyła wszystkim uczestnikom  pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Górnicze Zakłady Dolomitowe S.A. w Siewierzu. Zaprosiła laureatów na VIII Gminną Konferencję Ekologiczną Młodzieży, podczas której laureaci wszystkich konkursów ekologicznych otrzymają nagrody ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz.

Miejmy nadzieję, że przedsięwzięcia podejmowane na rzecz ekologii w naszej gminie przyczynią się do konkretnych zachowań, które w znaczny sposób poprawią stan naturalnego środowiska, a tym samym komfort życia wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Siewierz.                                                   

                              

                                                                                                                                    Redakcja Szkolnej Gazety Gimnazjalisty

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>