Dzień Edukacji Narodowej

dzien-edukacji

14 października co roku w każdej polskiej szkole obchodzony jest uroczyście Dzień Edukacji Narodowej. Podobnie było także w Zespole Szkół w Siewierzu. Dokładnie 13 października uczniowie naszej szkoły wierszem, piosenką i zabawnymi skeczami uczcili święto swoich nauczycieli oraz wszystkich pracowników oświaty. W tym miejscu należałoby przypomnieć, że największa szkoła w Gminie Siewierz zatrudnia 83 pracowników oświaty w tym 58 nauczycieli. Zdecydowana większość, bo aż 39  może poszczycić się już tytułem nauczyciela dyplomowanego, 5 zdobyło  tytuł  nauczyciela mianowanego, 9 kontraktowego, a 5 nauczycieli stażystów rozpoczyna zdobywanie kolejnych szczebli awansu zawodowego.

Najlepsze życzenia i gratulacje podczas akademii uzupełnione były także popisami tanecznymi. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły klasy I A i I B zaprezentowali poloneza. Aż trudno było uwierzyć, że dopiero we wrześniu rozpoczęli naukę.  Dużo wzruszeń dostarczył zebranym układ taneczny zaprezentowany przez uczniów klasy III D.

Ważnym punktem corocznych uroczystości oświatowych jest uhonorowanie  najlepszych pracowników szkoły Nagrodą Dyrektora.  W tym roku nagrodzeni zostali: Ewa Solipiwko, Katarzyna Nowak, Kazimiera Banaś, Marzena Gocyła, Jacek Gruszczyński, Dorota Krochmal, Joanna Dybowska, Małgorzata Machura, Beata Nowak, Agnieszka Sularz, Jolanta Tomsia, Grzegorz Urbańczyk, Anna Serwa, Tatiana Grochalska, Jolanta Błach, Janina Dyrda, Jan Goławski, Eureniusz Hąc,  Teodozja Majcherczyk i Elżbieta Patyk. Wszystkim nagrodzonym nauczycielom i pracownikom oświaty gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Święto Edukacji Narodowej stało się także pretekstem do zapytania uczniów, które cechy nauczyciela są dla nich najcenniejsze. Przytaczamy  wypowiedzi uczniów klasy VI A.

Myślę, że nauczycielem powinien być człowiek, który kocha dzieci i potrafi z nimi współpracować. Nauczyciel powinien być cierpliwy i sprawiedliwy w ocenie innych – te cechy najbardziej cenię u moich nauczycieli. Cierpliwość i wytrwałość pozwalają nauczycielowi zrozumieć potrzeby uczniów w różnym wieku. Sądzę, że poczucie humoru umożliwia tworzenie przyjemnych relacji z uczniami, łagodzi konflikty w klasie, rozładowuje stres, napięcia i lęki. Nauczyciel powinien być życzliwy, miły, przyjazny, ale konsekwentny oraz wymagający.

Mateusz Baprowski

Bardzo lubię swoich nauczycieli. W szkole jest ich wielu i każdy z nich jest inny. Ja najbardziej w nich cenię to, że są mili, sprawiedliwi i mają dużo cierpliwości dla uczniów. Dla mnie jest ważne, że mogę się do nich zwrócić o pomoc, gdy czegoś nie rozumiem. Bardzo lubię, gdy ciekawie prowadzą lekcje.

Karol Gocyła

Jestem uczniem kl. VI Szkoły Podstawowej w Siewierzu. Lubię do niej chodzić, ponieważ tam spotykam sie z moimi przyjaciółmi  i zdobywam wiedzę. Podobają mi się również zajęcia prowadzone przez nauczycieli. W całym gronie pedagogicznym cenię życzliwość, wyrozumiałość, uprzejmość i szczerość. Pedagodzy są wymagający i sprawiedliwi w ocenie wiadomości uczniów. Według mnie najważniejsze jest, aby nauczyciel potrafił zrozumieć ucznia. Aby w razie problemów pomógł rozwiązać niektóre sprawy, także osobiste.
Wszyscy moi nauczyciele są po prostu fajni. Niech dzieci z innych szkół zazdroszczą mi takich pedagogów.

Jan Orłowski

   Moich nauczycieli cenię za to ,że są cierpliwi. Trudno jest być cierpliwym zwłaszcza kiedy sprawdza się testy ,kartkówki i prace domowe. Następną z cech jest sprawiedliwość. Trzeba być sprawiedliwym kiedy ocenia się pracę uczniów. Nauczyciele muszą być wymagający. Powinni być też inteligentni i pomocni w rozwiązywaniu niektórych problemów i zadań. Powinni umieć przekazywać wiedzę w zrozumiały sposób. Ważne jest również indywidualne podejście nauczycieli do ucznia, czyli nietraktowanie wszystkich jednakowo. Powinni u słabszych uczniów wzbudzać ciekawość przedmiotu. Ważną cechą jest również poczucie humoru. Nauczyciel posiadający te cechy byłby idealny dla mnie. Nauczyłby mnie najlepiej i najwięcej.

Mateusz Augustak

Nauczyciele mają bardzo trudną pracę. Najbardziej cenię u nich cierpliwość z jaką potrafią wytrzymać z nami gdy rozrabiamy. Są też wyrozumiali wobec nas i innych osób. Słuchają  cierpliwie uczniów, gdy ci mają dużo pytań. Są również mądrzy, bo mają dużą wiedzę i dobrze tłumaczą nam tematy lekcji. Dbają o nasze wykształcenie, żebyśmy w przyszłości byli mądrymi ludźmi. Cenię ich także za to, że są sprawiedliwi wobec nas.

Dlatego chcę, aby nas dalej uczyli i wspierali w dalszej edukacji.

Igor Kotyza

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>