Niezwykły balet

 

W dniu 11 kwietnia klasy szóste szkoły podstawowej Zespołu Szkół w Siewierzu  wybrały się do Opery Śląskiej w Bytomiu na przedstawienie baletowe pt.„ Pan Twardowski”. Sztukę przedstawiono za pomocą pantomimy. Przedstawiono ją w III aktach. Według mnie było to fantastyczne przedstawienie. Najbardziej zachwyciły mnie piękne kostiumy i muzyka klasyczna.

 

Była to opowieść o szlachcicu z Krakowa, który chciał odkryć kamień filozoficzny. Nazywał się Jan Twardowski. Miał żonę Panią Twardowską, która zmuszona była wygonić z domu wierzycieli, ponieważ z mężem zalegali w podatkach. Po incydencie w domu Twardowskiego pojawił się diabeł Mefistofeles, który obiecał mu młodość, uciechy życia oraz bogactwo w zamian za jego duszę. Aby tak się stało, Pan Twardowski musiał podpisać własną krwią cyrograf na byczej skórze. Odbyło się to na Łysej Górze. Swoją duszę Pan Twardowski miał oddać w Rzymie. W dziewiątym obrazie żona Mefistofelesa, Cyganica, zwabiła Twardowskiego do karczmy „Rzym”. Diabeł musiał spełnić trzy życzenia Pana Twardowskiego. Pierwsze życzenie brzmiało, żeby diabeł dosiadł konia z herbu, uwił bicz z piasku i zbudował zamek z ziaren orzechów. Drugie, aby skąpał się w wodzie święconej. Mefistofeles wykonał je bez problemu, lecz nie chciał wykonać trzeciego. Miał zostać na rok z Panią Twardowską, a Pan Twardowski miał zostać sługą Lucyfera na rok. Mefistofeles się nie zgodził, zdenerwował się, a Twardowski czmychnął na księżyc.

 

Zachęcam wszystkich do obejrzenia baletu na żywo. Myślę, że warto było pojechać na ten spektakl. W przyszłości chętnie zobaczę jeszcze jakieś przedstawienie baletowe.

 

                                                                                                                                                                        Weronika Rybicka

                                                                                                                                                                         kl.VI B

 

 

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>