Ostatni sprawdzian szóstoklasisty

20160405_114435    20160405_085024
5 kwietnia 2016 roku o godzinie 9.00 po raz ostatni odbył się sprawdzian szóstoklasisty, który w naszej szkole pisało 32 uczniów klasy VI A i VI B. Jak wynika z wypowiedzi na gorąco, sprawdzian dla naszych uczniów był łatwy, szczególnie z języka angielskiego i języka polskiego. Matematyka przysporzyła więcej emocji, jednak na ostateczne wyniki należy poczekać do 27 maja.

Sprawdzian składał się z dwóch części. Pierwsza z nich dotyczyła wiadomości i umiejętności z języka polskiego i matematyki. Uczniowie na rozwiązanie 27 zadań (13 zadań z języka polskiego i 14 zadań z matematyki) mieli 80 minut. Czas na rozwiązanie zadań  okazał się wystarczający. Uczniowie wcześniej sygnalizowali zakończenie pracy, mimo że  zadania otwarte z języka polskiego wymagały zredagowania ogłoszenia i kartki z pamiętnika, w której mieli zaprezentować tezę, że warto pomagać. Na matematyce dominowały ułamki zwykłe i dziesiętne, procenty, własności trójkątów, diagramy i pojęcie czasu.

W drugiej części sprawdzianu szóstoklasiści zmierzyli się ze znajomością języka obcego nowożytnego. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami 31 uczniów rozwiązywało zadania z języka angielskiego, tylko jeden uczeń pisał sprawdzian z języka niemieckiego. W tej części sprawdzianu wszystkie zadania rozwiązywane przez uczniów są zadaniami zamkniętymi.

Na temat sprawdzianu wieńczącego naukę  I i II etapu nauczania w naszej szkole były podzielone opinie. Z jednej strony uczniowie są bardzo zadowoleni, szczególnie z roczników młodszych, że już nie będzie tej powszechnej w całej Polsce klasówki. Tym bardziej, że wyniki sprawdzianu nie mają wpływu na kontynuowanie nauki w gimnazjum, no chyba, że ktoś chce podjąć naukę w gimnazjum poza obwodem swojego miejsca zamieszkania. Z drugiej strony sprawdzian był dobrym motywatorem do systematycznego podnoszenia wiedzy i umiejętności. Ale tego zdania byli raczej nauczyciele i niektórzy rodzice. Co do stresu naszych młodszych kolegów, to redaktorzy szkolnej gazety nie zauważyli trzęsących się rąk, nie usłyszeli mocnego bicia serca…

Ten dzień bez wątpienia dla tegorocznych szóstoklasistów był dniem niezwykle uroczystym. Z całą pewnością budowały go podniosła atmosfera, odświętne stroje oraz zasady, którym należało się podporządkować. Jak zwykle o dobre samopoczucie zadbali rodzice, którzy przygotowali pożywny poczęstunek między poszczególnymi częściami sprawdzianu. Najbardziej smakowały kanapki z wędliną i serem przygotowane przez Panie: Ilonę Wyszyńską, Monikę Rybicką, Agnieszkę Hamerlik, Agnieszkę Hirsę i Małgorzatę Wronę. Na zakończenie były jeszcze zdjęcia. Na pewno staną się miłą pamiątką.

                              

                                 Redakcja szkolnej gazety Gimnazjalisty

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>