Badamy i działamy!

DSC_2103

BADAMY I DZIAŁAMY – DECYDUJMY RAZEM!

W związku z chęcią udziału w XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, przystąpiłyśmy do realizacji zadania rekrutacyjnego „Miejsca młodych – jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież”, zaproponowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej przy współpracy Kancelarii Prezydenta RP.  Do wyboru miałyśmy 4 rodzaje badań, postanowiłyśmy wybrać  numer 3 – „Zaplanujmy okolicę’’. Mottem naszego projektu było hasło „Przypnij się!”

Nasze działania zaczęłyśmy od założenia bloga i strony na portalu społecznościowym ‘facebook’, aby rozreklamować przedsięwzięcie. Następnie stworzyłyśmy logo projektu i wykonałyśmy koszulki dla uczestniczek badania i emblematy dla naszych sprzymierzeńców.  Przygotowałyśmy pytania badawcze i pytania zadawane mieszkańcom, które dotyczyły miejsc promujących, miejsc zaniedbanych, zniszczonych i brakujących w naszej okolicy (od ruin zamku, przez rynek do budynku Zespołu Szkół w Siewierzu). Wywiady przeprowadziłyśmy 18 i 20 marca 2015 roku w najbardziej reprezentacyjnej części miasta: na Rynku i przy kompleksie sportowym. Wcześniej rozwiesiłyśmy plakaty, by zainteresować jak największą liczbę osób. W badaniu wzięło udział 50 osób, w tym 21 młodzieży i 29 dorosłych.  Następnym etapem naszych działań było stworzenie mapy, którą wraz z mieszkańcami uzupełnialiśmy na podstawie ich odpowiedzi: kolorem zielonym oznaczyłyśmy miejsca promujące nasze miasto, czerwonym te zniszczone, a żółtym te, których brakuje najbardziej.

Podsumowaniem naszych działań było stworzenie filmu dokumentującego naszą pracę i sformułowanie wniosków. Ustaliłyśmy, że mamy wiele miejsc, którymi możemy się pochwalić. Ankietowani najczęściej wskazywali obiekty: ruiny zamku, kompleks sportowy, Rynek, fontannę, Izbę Tradycji, Kościół św. Macieja, halę sportową, Zespół Szkół w Siewierzu  i Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II. Okazało się, że są też miejsca wymagające naprawy lub wykonania. Według mieszkańców na kompleksie sportowym brakuje punktu gastronomicznego i trybuny na Orliku, kładka na rzece Przemszy jest w złym stanie, należy ją naprawić, brakuje koszy na śmieci na ulicach Kościuszki i Piłsudskiego, jest zbyt mała ilość stojaków na rowery przy Zespole Szkół w Siewierzu, brakuje boiska do siatkówki. Mur przy ZS Siewierz wymaga odnowienia – uczniowie zaproponowali, że można ozdobić go muralem promującym miasto.

Całe przedsięwzięcie, mimo że było dość trudne do realizacji, dostarczyło nam wielu nowych doświadczeń i satysfakcji z dobrze wykonanego zadania. Mamy nadzieję, że nasze starania przyniosą oczekiwane efekty i że będziemy posłankami na XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca 2015 roku, a nasze miasto w przyszłości będzie jeszcze piękniejsze.

Uczennice Gimnazjum przy Zespole Szkół w Siewierzu:

Kinga Bal
Anna Kołodziejczyk

11075016_799308643479866_8347898029689432063_nDSC_2185

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>