Poznajemy Europę

W dniach 13-19 maja czworo uczniów naszej szkoły: Kinga Bal, Anna Kołodziejczyk, Weronika Kucharska i Dawid Duda, uczestniczyło w wyjeździe do Norwegii w ramach programu Comenius. Naszymi opiekunami były pani Małgorzata Machura – nauczyciel
j. angielskiego oraz pani wicedyrektor Ewa Solipiwko.

Około godz. 12.00 rozpoczął się nasz lot z Krakowa do Oslo, skąd drugim samolotem dotarliśmy do naszego celu – Kristiansand. Z lotniska odebrały nas tzw. host families, czyli rodziny, u których byliśmy zakwaterowani przez te kilka dni. Wtorkowy wieczór każdy spędził w domach goszczących nas rodzin. Następnego dnia udaliśmy się do szkoły
w Kristiansand, gdzie spotkali się wszyscy uczniowie biorący udział w programie Comenius ze Słowenii, Łotwy, Norwegii oraz Polski. Każdy został oprowadzony przez nowo poznanych norweskich kolegów i koleżanek po budynku. W czasie naszej wizyty w Norwegii odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc tj. najsłynniejsze zoo w kraju, czy fabrykę lodów,
a nawet bandaży. Wieczory spędzaliśmy z naszymi zagranicznymi rówieśnikami na ogniskach, lub grillach, bądź zostawaliśmy w domu z rodzinami. 17 maja mieliśmy okazję uczestniczyć w Święcie Konstytucji Norwegii. W tym roku wypadała 200 rocznica uchwalenia tej konstytucji, więc było to wielkie wydarzenie zarówno dla Norwegów jak i dla nas. Wzięliśmy udział w uroczystej paradzie i festynie. Całość uwieńczył nocny pokaz fajerwerków. Niedzielę również spędziliśmy razem z zagranicznymi znajomymi. Następnego dnia o świcie pożegnaliśmy się z rodzinami, które bardzo miło nas ugościły i z żalem opuściliśmy Norwegię.

 Wyjazd ten był dla nas bardzo ciekawym doświadczeniem. Mieliśmy okazję poznać inną kulturę, zwyczaje panujące w Norwegii i co najważniejsze- wykorzystać znajomość języka angielskiego w praktyce. Sprawdziliśmy swoje umiejętności i zawarliśmy nowe przyjaźnie. Każdy z nas z chęcią odwiedziłby ten kraj ponownie.

Ania Kołodziejczyk

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>