Kalendarium
- Przełom XIII i XIV wieku - założenie pierwszej szkoły w Siewierzu. Była to szkoła parafialna. Znaczna część wychowanków szkoły parafialnej kontynuowała naukę w Akademii Krakowskiej. W Siewierzu istniał również „zakład naukowy,” tzw. „profesorka”, przygotowująca na koszt biskupa synów mieszczan do nauki w Akademii Krakowskiej.
- 1836 rok – w mieście otwarto pierwszą szkołę żeńską. W Szkole Elementarnej Wyższej w mieście rządowym Siewierzu uczyło się wówczas 50 chłopców i 20 dziewcząt. W połowie XIX wieku Szkoła Elementarna znalazła swoją siedzibę w piętrowym budynku wybudowanym około 1807 roku dla pruskiego generała Schultza. Z powodu dużego naboru uczniów najpierw nauczanie prowadzono na dwie zmiany, a później utworzono dwie szkoły: męską i żeńską.
- 1924 rok – siedmioklasowa Szkoła Publiczna w Siewierzu mieściła się nadal w tym samym budynku. Jednakże obiekt ze względu na dużą liczbę uczniów nie spełniał podstawowych wymogów. W związku z tym społeczność lokalna postanowiła wybudować nową szkołę Pod budowę szkoły wyznaczono 2 i ½ morgi ziemi (bezpłatnie) przy ulicy Kaźmierowskiej (obecnie ulica Marszałka Piłsudskiego 31) wydzielonej z lasu gromadzkiego.
- Wrzesień 1928 rok – rozpoczęcie nauki w nowo wybudowanym budynku szkoły powszechnej. Grono nauczycielskie liczyło wówczas 11 osób.
- Wrzesień 1939 rok – stycznia 1945 roku częściowe zawieszenie nauki na czas okupacji hitlerowskiej. Szkołę zamieniono na koszary wojskowe, a w styczniu 1945 na szpital. Naukę kontynuowano na tajnych kompletach.
- 20 lutego 1945 roku- w miesiąc po wyzwoleniu Siewierza wznowiono lekcje w budynku szkolnym, który przetrwał zawieruchę wojenną, a w latach sześćdziesiątych go rozbudowano.
- 14 czerwca 1957 roku powołanie Komitetu Budowy Szkoły.
- 14 grudnia 1963 roku – otwarcie rozbudowanego budynku szkoły. Nowa szkoła stała się najnowocześniejszym obiektem Siewierza. Jej bazę dydaktyczną stanowiły jasne przestronne izby klasowe, pełnowymiarowa sala gimnastyczna, biblioteka, świetlica ze stołówką i gabinet lekarski. Funkcję kierownika szkoły pełniła pani Maria Molenda.
- 1 września 1973 rok – podniesienie Szkoły Podstawowej nr 1 w Siewierzu do rangi Zbiorczej Szkoły Gminnej. Jej zadaniem było między innymi koordynowanie działalnością poszczególnych placówek oświatowo-wychowawczych Miasta i Gminy Siewierz. Dyrektorem szkoły zbiorczej był Stefan Nowak.
- 14 października 1976 roku – nadanie szkole Medalu Komisji Edukacji Narodowej przez Ministra Oświaty i Wychowania za ofiarną działalność środowiskową.
- 8 czerwca 1994 roku – nadanie szkole imienia Księstwa Siewierskiego. Fakt ten jest uwieńczeniem wychowawczej i edukacyjnej pracy szkoły skierowanej na szeroko pojęty regionalizm i bliską więź z lokalnymi wartościami historycznymi.
- 1 września 1999 roku – uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego Gimnazjum w Siewierzu, nowej szkoły, która powstała w wyniku Reformy Edukacji wprowadzonej przez Rząd Jerzego Buzka w roku 1999. Autorami reformy byli minister Mirosław Handke i główna jej promotorka – Irena Dzierzgowska. W Gminie Siewierz gimnazjum było zlokalizowane przy szkołach podstawowych w Siewierzu, Brudzowicach, Wojkowicach Kościelnych i Żelisławicach. Oddziały zamiejscowe stanowiły integralną część Gimnazjum w Siewierzu. Gimnazjum w takiej formie funkcjonowało do czerwca 2003 roku. W tym czasie szkoła za swą działalność dydaktyczno – wychowawczą uzyskał tytuł ,,Szkoły z klasą’’. Dyrektorem gimnazjum w Siewierzu była Jolanta Nowak.
- 1 września 2003 roku – inauguracja nowego roku szkolnego Zespołu Szkół w Siewierzu. Szkoła powstała z połączenia Szkoły Podstawowej nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu i Gimnazjum w Siewierzu bez oddziałów zamiejscowych. Nowopowstała szkoła w roku szkolnym 2003/2004 liczyła 29 klas w tym 17 klas szkoły podstawowej i 12 klas gimnazjum. Łącznie do zespołu szkół uczęszczało 611 uczniów. Funkcję dyrektora Zespołu Szkół w Siewierzu do sierpnia 2008 roku sprawowała Lidia Nowak – Kwiatkowska.
- 12 września 2005 roku – wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę hali sportowej oraz wręczenie certyfikatu ISO 9001:2000.
- Wrzesień 2005 roku uzyskanie tytułu ,,Szkoła z klasą’’ przez Szkołę Podstawową
nr 1 w Zespole Szkół w Siewierzu.
- 7 października 2005 roku zdobycie certyfikatu ,,Śląska Szkoła Jakości’’. Zespół Szkół w Siewierzu wdrożył system zarządzania jakością i tym samym zapewnił wysoką jakość pracy w obszarach: Koncepcja pracy szkoły, Zarządzanie i organizacja, Kształcenie, Wychowanie i opieka.
- 14 października 2006 roku – otwarcie Hali Sportowej przy Zespole Szkół
w Siewierzu. - 2008, 2009, 2010 rok – nawiązanie współpracy ze Śląskim Bankiem Żywności i włączenie się do programu pomocy żywnościowej dla najuboższych mieszkańców Unii Europejskiej PEAD. W ramach programu PEAD szkoła zorganizowała pomoc i wsparcie dla najbardziej potrzebujących uczniów i ich rodzin, które łącznie przez trzy lata otrzymały około czterech ton żywności.
- 20 stycznia 2009 roku otwarcie ,,Sali zabaw’’ stworzonej dla najmłodszych uczniów kl. I – III w ramach ogólnopolskiego programu ,,Radosna Szkoła’’. Sala wyposażona jest w suchy basen, ściankę wspinaczkową, trampolinę oraz szereg gier dydaktycznych adresowanych do najmłodszych uczniów szkoły.
- styczeń 2009 rok – otwarcie i przekazanie do codziennego użytku pierwszej pracowni interaktywnej, pomocy dydaktycznej na miarę XXI wieku. Pracownia wyposażono w tablicę interaktywną, rzutnik, zestaw programów interaktywnych. Stały dostęp do Internetu umożliwia prowadzenie zajęć w sposób odpowiadający wymaganiom współczesnej oświaty. Obecnie w szkole znajduje się już 11 takich pracowni.
- 2009 rok – udział uczniów gimnazjum w Międzynarodowym Programie Oceny Umiejętności PISA 2009. Dzięki temu uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin. Projekt badawczy, w którym uczestniczyli siewierscy gimnazjaliści realizowany był przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w wielu krajach świata.
- Kwiecień 2009, 2010, 2011, 2012 – współorganizowanie Gminnych Konferencji Ekologicznych dla Młodzieży, podczas których uczniowie z Gminy Siewierz rywalizują w różnych konkursach ekologicznych, zorganizowanych z okazji Dnia Ziemi. Od roku 2010 szkoła organizuje także Gminne Dyktanda Ekologiczne. Przedsięwzięcia podejmowane przez młodzież uczą ich zachowań proekologicznych.
- 2011 rok – zakończenie projektu edukacyjnego „Pierwsze uczniowskie doświadczenie drogą do wiedzy”, adresowanego do najmłodszych uczniów szkoły podstawowej. Program był realizowany od kwietnia 2001 roku w klasach I – III, w których wdrożona została nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego. W ramach projektu uczniowie pod kierunkiem nauczycieli – wychowawców w nowocześnie wyposażonych pracowniach odkrywali tajniki wiedzy i tym samym nabywali umiejętności niezbędne w dalszych etapach kształcenia.
- Wrzesień – grudzień 2011 roku – realizacja siedmiu projektów unijnych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich. Szkoła uzyskała dotacje Unii Europejskiej w kwocie 311.000zł na następujące projekty: Europejska szkoła – oddolna inicjatywa edukacyjna, Kreatywność i kompetencje kluczowe – drogą do sukcesu, Szkoła marzeń – twórcze zajęcia dla dzieci, Kreatywna przyszłość – program zajęć dodatkowych w gimnazjum, Twórcze wyzwania, Wiedza i rozwój – zajęcia dla gimnazjalistów, Wkraczamy do Europy. Celem projektów była pomoc uczniom w budowaniu poczucia własnej wartości i wiary we własne możliwości poprzez zdobywanie, w nowy sposób, kompetencji interdyscyplinarnych możliwych do zastosowania zarówno w praktyce szkolnej jak i w życiu osobistym.
- Wrzesień 2008 rok – nawiązanie współpracy z Fundacją Ekologiczną „Silesia”, udział w akcji „Posadź swoje drzewko”. W ramach współpracy w latach 2008 – 2012 utworzono i rozbudowano szkolny ogród drzew i krzewów, który stanowi naturalną pomocą dydaktyczną do zajęć przyrody, biologii, języka polskiego, geografii i innych. Jest także najpiękniejszą wizytówką szkoły. Na terenie ogrodu uczniowie w okresie letnim spędzają przerwy.
- 17-23 listopada 2008 roku – aktywny udział całej społeczności szkolnej w programie Szkoła Globalna zaproponowany do realizacji przez Polską Akcję Humanitarną. Honorowy patronat nad programem sprawował Minister Edukacji Narodowej. Uczniowie wraz z nauczycielami włączyli się do akcji „Białej bransoletki”, której celem było zbieranie funduszy na walkę z ubóstwem w Krajach Rozwijających się.
- listopad 2008 rok – utworzenie sal multimedialnych, wyposażonych w sprzęt multimedialny, stoliki przystosowane do swobodnego notowania w trakcie projekcji filmów. Uczniowie, nie wyjeżdżając ze szkoły, mogą na dużym ekranie oglądać adaptacje lektur szkolnych, klasykę polskiego i światowego kina.
- listopad 2008 rok – reaktywacja drużyny zuchów. Powstały dwie gromady zuchowe po 16 osób. Zuchy po złożeniu przyrzeczenia rozpoczęły swoją działalność. Między innymi zdobywają sprawności, pełnią wartę honorową podczas uroczystości z okazji świąt państwowych.
- 17 kwietnia 2009 roku odbył się I Szkolny Dzień Profilaktyki. Patronat objęła Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii przy UMiG w Siewierzu.
- Listopad 2009, 2010,2011,2012, 2013 rok – Poetycko – Muzyczne Impresje Jesienne. W każdym roku odbywają się Impresje poświęcone patronowi Roku Kulturalnego w Polsce, który jest ustanawiany przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Do tej pory odbyły się trzy takie uroczystości środowiskowe, upamiętniające życie i twórczość Fryderyka Chopina, Czesława Miłosza, Juliusza Słowackiego, Janusza Korczaka, Juliana Tuwima.
- Marzec 2010 rok – zakwalifikowanie Gimnazjum w Siewierzu do projektu
e-Akademia Przyszłości. Projekt ten jest realizowany przez Wydawnictwa Szkolne
i Pedagogiczne S.A. i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013. Projekt uzyskał pozytywną ocenę Ministerstwa Edukacji Narodowej jako instytucji pośredniczącej. Dzięki niemu szkoła zyskała nową pracownię informatyczną wyposażoną w tablicę interaktywną wraz z projektorem oraz oprogramowanie metodyczne umożliwiające prowadzenie lekcji języka angielskiego, matematyki, informatyki, fizyki, chemii, biologii, geografii oraz wiedzy o społeczeństwie
z wykorzystaniem e – learningu. - 28 maja 2010 roku – uzyskanie przez szkołę międzynarodowego certyfikatu „Zielona flaga”, który jest potwierdzeniem zaangażowania uczniów i nauczycieli w działania proekologiczne oraz osiągnięciem przez szkołę światowego poziomu edukacji ekologicznej.
Leave a reply