Dzieje szkoły w zarysie

I.Wstęp.

Początki siewierskiej oświaty sięgają czasów najdawniejszych.  Jak donoszą źródła historyczne już na przełomie XIII i XIV wieku istniała w Siewierzu szkoła parafialna. Spoglądając w dumną przeszłość naszej szkoły, dostrzegamy jej imponującą teraźniejszość, która bez wątpienia jest dziełem wielu pokoleń uczniów, ich rodziców, nauczycieli, dyrektorów  oraz pracowników gospodarczych szkoły. Ogromny wkład w to, w jakiej szkole uczą się młodzi siewierzanie, mają władze samorządowe Miasta i Gminy Siewierz. Podejmowane przez nich działania na rzecz szkoły są podyktowane troską o jakość bazy dydaktycznej placówek oświatowych w Gminie Siewierz i  przekonaniem, że inwestowanie w przyszłość się opłaca.

Na przestrzeni wieków szkoła zmieniała swoją strukturę, zmieniał się także jej wizerunek. Jednak zawsze była ona ogniwem, które łączyło środowisko, wyznaczało rytm życia kulturalnego i społecznego, kształtowało poczucie tożsamości. Ważnym wydarzeniem
w historii współczesnej szkoły była jej rozbudowa w okresie przemian społeczno
– kulturalnych Siewierza. W roku 1962 Siewierz odzyskał prawa miejskie, a w 1963 roku     oddano do użytku publicznego nowo wybudowaną szkołę, która już wtedy była  znaczącą wizytówką miasta.

Obecnie Zespół Szkół w Siewierzu, który tworzą Szkoła Podstawowa nr 1 im. Księstwa Siewierskiego i Gimnazjum, jest placówką nowoczesną. Jej odnowiona elewacja zewnętrzna zapowiada równie bogate wnętrze wyposażone w pomoce dydaktyczne na miarę XXI wieku. Pracownie interaktywne stały się w niej normą, uczniowie korzystają z sal komputerowych, pracowni multimedialnych, rozwijają swoje zainteresowania artystyczne i naukowe. Dzięki temu osiągają sukcesy nie tylko na szczeblu szkoły, ale także w powiecie i województwie. Potwierdzeniem jakości nauczania w Zespole Szkół w Siewierzu są wyniki egzaminów zewnętrznych, które z roku na rok przewyższają średnią krajową. Najlepsi uczniowie uzyskują tytuły laureata bądź finalisty Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych.

Szkoła zapewnia także bardzo dobre warunki do nauki dla najmłodszych dzieci.
Z powodzeniem zrealizowała priorytet Ministra Edukacji Narodowej jakim jest stworzenie optymalnych warunków do wszechstronnego rozwoju uczniów klas I – III szkoły podstawowej i tym samym wdrożenia w życie procesu  obniżania obowiązku wieku szkolnego. Programy ministerialne „Radosna Szkoła”, „Mam 6 lat”, „Owoce w szkole”, ”Szklanka mleka” realizowane w Zespole Szkół w Siewierzu, a także realizacja oferty edukacyjnej stały się podstawą do zdobycia przez szkołę tytułu jednej z najbardziej przyjaznych szkół dla najmłodszych dzieci.

Niniejsze opracowanie jest próbą ujęcia zmian zachodzących w szkole. Ze względu na bogactwo materiału źródłowego autorzy opracowania dokonali wyboru tych zdarzeń z życia szkoły, które ich zdaniem, w sposób obiektywny ilustrują jej rozwój.