Czarowanie poezją Juliana Tuwima

Pod taki hasłem 22 listopada 2013 roku w późnych godzinach popołudniowych odbyły się
w naszej szkole V Poetycko – Muzyczne Impresje Jesienne. W poprzednich latach
w  niecodziennej scenerii świętowaliśmy już ważne rocznice związane z Juliuszem Słowackim, Czesławem Miłoszem, Fryderykiem Szopenem i Januszem Korczakiem. W tym roku spotkanie z poezją i nastrojową muzyką było poświęcone Julianowi Tuwimowi – wybitnemu polskiemu poecie, którego poezja zachwyca dzieci, ale także dorosłych. Wybór tego poety nie był przypadkowy. Rok 3013 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej  Rokiem Juliana Tuwima, gdyż w  tym roku przypada setna rocznica debiutu literackiego poety oraz sześćdziesiąta rocznica jego śmierci.

W uzasadnieniu uchwały Sejmu można przeczytać, że „Julian Tuwim to wybitny pisarz, autor wierszy dla dorosłych i dzieci, słów piosenek, tekstów dla kabaretów, rewii, operetek,
ale także redaktor i tłumacz poezji obcojęzycznej. Współzałożyciel grupy poetyckiej „Skamander” i stały współpracownik „Wiadomości Literackich”, jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego, którego twórczość wpłynęła na następne pokolenia. Poezja Juliana Tuwima jest jedną z najważniejszych w XX wieku propozycji uprawiania sztuki słowa. Bogata i różnorodna twórczość autora „Kwiatów polskich” stanowi żywotną i atrakcyjną propozycję
dla odbiorców w każdym wieku.”

 O tym, że tak w istocie jest mogliśmy się przekonać podczas poetycko – muzycznych impresji jesiennych, na których gościliśmy przedstawicieli całej społeczności szkolnej; uczniów, rodziców, dziadków i nauczycieli z dyrekcją na czele; panem dyrektorem Rafałem Wieją, paniami wicedyrektorkami; Ewą Solipiwko i  Katarzyną Nowak. Zaproszenie przyjęła również pani Jolanta Jakubczyk, która reprezentowała Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną w Siewierzu.

Tegoroczną uroczystość poprowadzili uczniowie klasy IV B; Aleksandra Żołądź, Kamil Borkowski i Aleksander Wrona. Natomiast swoje talenty artystyczne brawurowo zaprezentowali; Amelia Machura, Laura Fiedor, Radosław Czapla, Magda Błach, Adam Kolasa, Dawid Kolasa, Weronika Rybicka, Mikołaj Hamerlik, Daria Duda, Bartosz Wyszyński, Krystian Stuczeń, Roksana Łukasik, Julia Kurdyk, Michał Lebiecki, Kacper Rzepecki, Patryk Papis, Emilia Machura, Marta Gryczka, Karina Grząś, Paulina Sitko, Magda Opach, Ania Serwa, Julia Markiewicz, Magda Markiewicz, Nicole Cecconi, Kamil Migas, Mateusz Sitko i Wiktoria Zaskórska. W ich wykonaniu mogliśmy usłyszeć inscenizacje  „Spóźnionego słowika”, „Niegrzecznego Grzesia”, „Hilarego”, „Lokomotywy”, „Ptasich plotek”, Grzesia, który szedł przez wieś oraz popisy wokalne i instrumentalne. Występy artystyczne były poprzedzone dużą dawką informacji biograficznych Juliana Tuwima. Prezentację multimedialną na ten temat opracowali Szymon Jakóbek, Milena Korusiewicz
i Bartosz Myrta. Ostatnią atrakcją tego niezwykłego popołudnia były wystawa poświęcona poecie oraz żywiołowe rozmowy przy herbacie i słodkościach, które przygotowały mamy uczniów klasy IV B.

Wszystkim artystom gratulujemy wspaniałego występu i dziękujemy za piękne czarowanie poezją Juliana Tuwima.  

                                                                                                     Redakcja

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>