IV Poetycko – Muzyczne Impresje Jesienne

30 listopada 2012 roku w Zespole Szkół w Siewierzu odbyły się IV Poetycko-Muzyczne Impresje Jesienne pt. „ Janusz Korczak-wyjątkowy lekarz, pedagog i przyjaciel dzieci”.  Tegoroczną uroczystość przygotowali uczniowie klasy II B gimnazjum, którzy w roku szkolnym 2012/2013  realizowali gimnazjalny projekt edukacyjnych. Jak co roku Impresje miały charakter imprezy środowiskowej. Uczestniczyli w nich uczniowie, nauczyciele, rodzice, dziadkowie z dyrekcją szkoły na czele.

W latach poprzednich patronami Poetycko – Muzycznych Impresji Jesiennych  byli kolejno
w roku 2009 Juliusz Słowacki, w 2010 Fryderyk Szopen i w 2011 Czesław Miłosz. W tym roku zgodnie  Uchwałą Sejmu RP rok 2012 ustanowiono Rokiem Janusza Korczaka, toteż ten wyjątkowy człowiek stał się także bohaterem jesiennych uroczystości w naszej szkole.

Dlaczego rok 2012 ustanowiono Rokiem Janusza Korczaka? W  maju tego roku minęła 70. rocznica śmierci Janusza Korczaka w niemieckim obozie zagłady w Treblince oraz 100. rocznica założenia przez niego w Warszawie Domu Sierot – wyjątkowej placówki dla dzieci żydowskich, prowadzonej w sposób na owe czasy całkowicie nowatorski.  W uzasadnieniu Uchwały Sejmu czytamy, że „ Janusz Korczak to wybitny polski pedagog, publicysta, pisarz, lekarz i działacz społeczny żydowskiego pochodzenia. Był oficerem Wojska Polskiego, założycielem i opiekunem Domu Sierot w Warszawie. Henryk Goldszmit, bo tak brzmiało jego prawdziwe nazwisko, urodził się 22 lipca 1878 r. w Warszawie, zginął prawdopodobnie 6 sierpnia 1942 r. w Treblince. Janusz Korczak był światowej sławy prekursorem działań na rzecz praw dziecka. Traktował dzieci nie tylko jako przedmiot troski ze strony dorosłych. Głosił i realizował w praktyce ideę respektowania praw i interesów dzieci, ich samostanowienia i emancypacji. Wierność tym poglądom potwierdził własnym życiem. Zginął w komorze gazowej niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince wraz ze swoimi 192 wychowankami.” Aby oddać hołd temu wielkiemu człowiekowi, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka.

Gimnazjaliści z Zespołu Szkół w Siewierzu aktywnie włączyli się do uroczystych obchodów Roku Janusza Korczaka i tym samym w jesienne piątkowe popołudnie zaprezentowali najważniejsze fakty z jego życia i twórczość, ilustrowane prezentacją multimedialną.  Przygotowali wystawę jego utworów poetyckich i prozatorskich, a także wystawę zdjęć, które przedstawiały postać Janusza Korczaka w pracy wychowawczej, opiekuńczej czy w trakcie wykonywania przez niego zawodu lekarza. Dzięki temu zebrana publiczność mogła poznać go jako wspaniałego, wszechstronnego człowieka, a co najważniejsze – przyjaciela dzieci. Atrakcją wieczoru okazała się  inscenizacja  pt. „ Król Maciuś I” w wykonaniu gimnazjalistów i uczniów szkoły podstawowej. Postać króla brawurowo zagrał Krystian Stuczeń, któremu towarzyszyli sekretarze i dworzanie. W tej roli mogliśmy podziwiać Sylwię Stankowską, Klaudię Kubańską i Wiktorię Siewierską. W progach naszej szkoły z prawdziwą gracją przywitały ich wróżki, czyli Agnieszka Rychter i Marta Żołądź. Wróżki zaprezentowały również dwa piękne utwory poetyckie. Nastrojowa oprawa muzyczna, na którą złożyły się popisy wokalne i instrumentalne Ani Serwy, Julii Markiewicz, Oli Majchrzak, Dawida Kolasy, Adama Adamczyka  sprawiły, że uroczystość stała się powodem do wzruszeń i wielu pozytywnych emocji.

Po części artystycznej zostały ogłoszone wyniki konkursu na najlepszą prezentację o Januszu Korczaku. I miejsce zajęła Sylwia Stankowska z klasy III C, II miejsce Krzysztof Pałucha
z klasy II C, III miejsce zdobyła Ola Duda z klasy I C. Pamiątkowe dyplomy oraz nagrody, ufundowane przez Radę Rodziców, wręczył dyrektor szkoły Rafał Wieja.

 Na zakończenie uroczystości gimnazjaliści zaprosili wszystkich zebranych na słodki poczęstunek. Przy herbacie, w pięknej scenerii uczniowie wraz z zaproszonymi gośćmi wymieniali się swoimi wrażeniami. Było miło i wzruszająco. Co więcej można było zauważyć, że duch Janusza Korczaka zawitał w naszej szkole… miejmy nadzieję, że na dłużej.

                                                                                               Julia Drabek i Milena Korusiewicz

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>