XXI sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

IMG_20150525_11312516 kwietnia 2015 r. my, uczennice klasy IIIb Gimnazjum przy Zespole Szkół w Siewierzu – Anna Kołodziejczyk i Kinga Bal, zakwalifikowałyśmy się do XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Dzięki temu, 1 czerwca, weźmiemy udział posiedzeniu, które odbędzie się w sali obrad polskiego parlamentu w Warszawie. Warunkiem kwalifikacji było wykonanie zadania rekrutacyjnego, którego tematem było „Zaplanujmy okolicę!”. Temat naszego projektu brzmiał: „Badamy i działamy – decydujmy razem”. W przeprowadzonych badaniach skupiłyśmy się na tym, czego – według mieszkańców – brakuje w naszej okolicy i co powinno ulec zmianom. Po zebraniu wniosków przyszedł czas na wykonanie zaplanowanych działań.

Wnioski dotyczące zagospodarowania terenu wokół kompleksu sportowego, wybudowania trybuny na Orliku, naprawy kładki na rzece Przemszy, wybudowania boiska do siatkówki i otwarcia kawiarni przekazałyśmy wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej. Dzięki naszym propozycjom odnowiono zaniedbane i zniszczone ławki przy zamku siewierskim oraz ustawiono większą ilość koszy na śmieci. Wnioskowałyśmy do Rady Rodziców działającej przy Zespole Szkół w Siewierzu o sfinansowanie nowych stojaków z miejscami dla 20 rowerów. Stojaki, których brakowało przy szkole, zostały zakupione przez Radę Rodziców i zamontowane z naszą pomocą. Pieniądze na materiały potrzebne do wykonania muralu promującego miasto pozyskałyśmy, organizując kiermasz szkolny, na którym sprzedawałyśmy zabawne gadżety, tosty, galaretki, ciasta oraz ciasteczka wykonane przez nas i naszych szkolnych sojuszników. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i okazał się wielkim sukcesem. Zysk ze sprzedaży oraz wsparcie firmy Górnicze Zakłady Dolomitowe pozwoliły na zakupienie potrzebnych materiałów do wykonania muralu oraz ufundowanie nagród dla uczniów biorących udział w konkursie na jego projekt. W konkursie zwyciężyła nasza koleżanka Zuzanna Rzepecka. Pod kierownictwem pana Radosława Barańskiego, artysty sztuki ulicznej, wykonałyśmy graffiti według pomysłu zwyciężczyni. Przedstawia ono najbardziej reprezentacyjne miejsca w Siewierzu. Tym oto sposobem przekształciłyśmy szary, brzydki mur przy ul. Piłsudskiego w atrakcyjny mural promujący nasze miasto.

Jesteśmy dumne z przebiegu naszej pracy i cieszymy się, że jej efekty zostały docenione przez mieszkańców. Mamy nadzieję, że dzięki temu projektowi zachęcimy młodzież do angażowania się w życie społeczne i działania na rzecz miasta. Po naszym powrocie z Warszawy pojawi się kolejny artykuł, w którym podzielimy się swoimi wrażeniami z wyjazdu.

Anna Kołodziejczyk,

Kinga Bal

uczennice kl. IIIb Gimnazjum w Siewierzu

IMG_20150522_155912IMG_20150521_151649_BURST001_COVER IMG_20150522_155744   IMG_20150525_114139

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>